VŠ x VOŠ?

10/14/2017

Možná si lámeš hlavu nad tím, kam jít na vysokou a přemýšlíš jestli si vybrat vysokou školu nebo vyšší odbornou školu. Protože jsem byla půl roku na výšce a teď studuji na VOŠ, tak bych ti základní rozlišení těchto dvou škol mohla poskytnout.


Související obrázek

Pro začátek bych ti mohla říct, jak to se školou mám já. Vím, že se o to spoustu lidí zajímá, akorát se nikdy nezeptají mě. Na střední jsem chodila na obchodní akademii a ve čtvťáku jsem se rozhodla pokračovat v oboru a nastoupit na Vysokou Školu Báňskou v Ostravě, obor Marketing a obchod. Shrnu to rychle, nebylo to úplně to pravé, co by mě bavilo, nebyla jsem spokojená ani ve škole, ani v prostředí, ve kterém jsem bydlela. Zkoušky jsem kromě matiky zvládla a těsně po zkouškovém období se zranil taťka. Taťka vede obchod a potřeboval někoho k ruce. Rozhodně nejsem ráda, že se taťkovi něco přihodilo, ale nahrálo mi to k tomu, ukončit studium a pomáhat mu. Takže jsem s nim jezdila po lékařích, pracovala v obchodě, dělala různé administrativní práce. Po chvíli ukončení výšky jsem se musela rozhodnout, jestli chci zkusit jinou školu nebo ne. A když teda píšu tento článek, tak tušíš správně, že jsem si vybrala možnost, jít to zkusit znovu. A v naprosto jiném oboru. Přes různé obavy teď studuji na VOŠ v Kroměříži, obor sociální pedagogika. Začínali jsme 1. září a zatím jsem spokojená. Mám spoustu nových kamarádek a dělám to, co mě baví.

Související obrázek

Hlavní rozdíl, který asi ví většina lidí, že VOŠ není ani prezenční ani kombinované studium, nicméně denní. To znamená, že do školy chodím každý den, od pondělí do pátku. Takže žádné volné pátky bohužel nemám.
VOŠ je něco mezi střední a vysokou školou. S tím se váže hlavní výhoda a tou jsou prázdniny. Takové, jaké mají prázdniny na střední, takové máme i my - podzimní, Vánoční, jarní, ředitelské a jiné. Hodiny jsou také stejné, jako na střední, takže trvají 45 minut, narozdíl od výšky, tam trvají hodinu a půl. Další výhodou je, že škola, na kterou chodím je hodně rodinná, je nás tam málo a všichni jsou si schopni vyjít vstříc. 
Společné s výškou máme semestry a jejich ukončení. Také píšeme zápočtové písemky, máme ústní zkoušky nebo klasifikované zápočty. 
Co osobně mě vyhovuje, tak jsou praxe. Za tu dobu, co chodím na VOŠ, tak jsem získala snad více praxe, než za celou dobu střední i vysoké školy. Každý týden se chodíme dívat do různých zařízení. Od dětských domovů, přes domovy důchodců až po speciální základní školy. Zatím se chodíme dívat a seznamovat a od listopadu už budeme na měsíc v jednom zařízení a každý měsíc se střídat s jiným, abychom skutečně viděli a zažili vše. Mám také zařízenou další praxi a to dělat kamarádku nebo "starší ségru" dítku, které to potřebuje a každý týden s nim trávit chvíli svého volného času. Vybírali jsme peníze pro nadaci Světluška a dokonce jsem měla možnost už dvakrát podstoupit hypnózu.  Za všechny příležitosti jsem vděčná, protože jinak bych se s ničím podobným nesetkala. 
Nemůžu říct, že by učení na VOŠ bylo lehčí než na vysoké škole, jak si většina lidí myslí. Spoustu času trávím ve škole a většinou se učím každý den po cestě tam nebo zpět a velmi často se učím doma. Zřejmě je to tím, že jsem si vybrala úplně odlišný obor než který jsem studovala dříve. 
S tím se váže další věc a tou je, že učitelé s námi probírají danou látku podrobně, klidně nám něco vysvětlí vícekrát a jejich cílem je, abychom si věci odvodili, lehce zapamatovali, ale věděli a nešrotili se je. Aspoň tedy někteří. Jsou také předměty, které se musím drtit, protože nároky na dokončení předmětu jsou opravdu vysoké.
Na druhou stranu ale mám zábavné předměty, jako například hudebku, tělocvik, 
Co musím říct, tak je fakt, že každá škola má určitě tyto věci jinak. Já mluvím hlavně o mých zkušenostech s konkrétními školami, ale myslím, že obecné rozdíly jsem zachytila dostatečně. Pro tento článek je to vše, těším se u dalšího, měj se! <3

You Might Also Like

0 komentářů

Děkuji za komentář